Midagi mõõtma ei hakanud, 2-liitrisesse purki sai pandud korralikult marju, suhkrut ja pool liitrit kangemat.
Emori uuringu andmetel valmistas 2011.a. 6% Eesti
peredest kodus alkoholi. Populaarseim kodus valmistatud alkohoolne jook on puuvilja- ja marjavein. Kuigi ka koduõlle tegemine on väga
levinud, selgub siiski, et nende seast, kes kodus ise alkoholi on valmistunud,
teeb õlut 29% ja koduveini 64%. Ainult 8% kodus alkoholi valmistanud peredest
on ka destilleerinud alkoholi. 14% isetegemise huvilistest on valmistanud kange
alkoholi baasil jooke, st marja-viina/piiritusetõmmiseid ja likööre. Huvitav, millised need numbrid kuldsel nõukaajal võisid olla, kui kõigil suured klaasanumad kapi taga mulksusid ja esimeste marjade tarbeks piisavalt viinavarusid koguti.
Ma pole kuulnud, et keegi minu tutvusringkonnas viinaleotist kapis hoiaks, kuid õlletegemine tundub päris populaarne olevat. Möödunud suvel tegime Muhus kogenud õllemeistri käe all koduõlut. Ikka linnastest, humalast ja suurel õuekatlal nagu ennemuiste. Kuigi ma ei ole suur õllesõber, pean nentima, et sellest tuli välja päris normaalse välimuse ja maitsega õlu. Suure tõenäosusega ei jää see viimaseks õlletegemiseks meie hoovis.
![]() |
Meie esimene õllepruulimine |
Nagu ma ütlesin, olen ise pigem veini kui õllesõber. Koduveini tegemise nipid tahaks küll selgeks saada! Isegi keeratava korgiga veinipudelid jätan alles, et kui juba kord tegemiseks läheb, oleks kuhu veini villida. Esimene veinipartii on plaanis teha moosidest, sest kuidas sa ikka keldritäie tundmatuid moose metsa alla saadad. Ja siis veel paelub mõte kodusest õunasiidrist...
Õunu jätkub nii söögiks kui ka joogiks |
Selle postitusega ei taha ma propageerida alkoholi tarbimist, vaid ikka isetegemise ja avastamise rõõmu! Tore kui külalisi saab üllatada oma 'majanapsuga'. Ahjaa, kodust napsu ei pea ainult suvel ja värsketest marjadest tegema. On ka teisi võimalusi, näiteks siinkohal toodud põnevad retseptid.
See pühadenaps oli küll hea :)
ReplyDelete