21 January 2013

Turukultuurist ja külaturgudest

Vastupidiselt kaubanduses poodlemisele, võiksin ennast tundideks turgudele unustada kui vaid võimalust (loe: aega) oleks. Ja siinkohal ei ole suurt vahet, kas tegemist on toiduturu, kirbuka, antiigi-või kunstituruga. Ei oskagi öelda, mis mind turukaubanduse juures paelub, ju vist ikka uudishimu ja avastamisrõõm.

Eriti reisides naudin ma turgudel kolamist - kust saaks veel parema pildi kohalikust kultuurist, inimestest ja toidust kui mitte turgudel. Olen mõelnud, et miks Eestis turukultuur kiratseb, kuid ega siin ühtset vastust pole ning ma ei hakka siinkohal sellel teemal isegi mitte heietama.
Pildikesi Londoni turgudelt


Näiteks suvel Muhumaal olles on turg see, millest ma väga puudust tunnen. Tahaks värsket kraami, mida ise ei jõua kasvatada ja mida alati Tallinnast kaasa ei jõua võtta. Liival laiendati hiljuti isegi turuplatsi, kuid turgu pole veel käima saadud. Kuid turuplats polegi kõige olulisem. Euroopa linnades on tavaline, et paar korda nädalas toimub hommikupoolikuti mõnel tänavanurgal turupäev, kõik saavad oma ostud tehtud ja õhtul avab samas kohas uksed tänavakohvik nagu oleks see kogu aeg seal olnud. Kui uuesti Liiva turuplatsi juurde tagasi minna, siis arvestades selle asukohta ja suviseid rahvamasse, ei tohiks ka reedesel või laupäevasel turupäeval külastajate nappuse üle karta. Nii ma siis unistan edasi, et varsti saan oma turukorvi üles otsida, ratta läikima lüüa ja kodustele üle aiavärava hõigata "Ma lähen nüüd Liiva turule värsket kartulast ja kala tooma!"

Mõte külaturgudest

Hiiumaal on teadupoolest tore komme, et ühel nädalavahetusel on tervel saarel avatud vahvad kodukohvikud. Ma ei ole oma ideest veel kellelegi rääkinud, kuid ehk on just Muhumaal (tänu saare kompaktsusele ja omapäradele) võimalik korraldada sarnane ettevõtmine - kord suvel toimuks igas külas laadapäev, kus saaks kaubelda vanakraami, taimede, aiasaaduste, käsitöö ja kõige muuga mida kodus üle ja millele huvilist võiks leida. Viimastel aastatel on rajatud külaplatse ja lipuväljakuid ning miks mitte viia sisse üks vahva traditsioon ja külaturgudele hoog sisse anda!

Mõned ahvatlevad laadapildid Prantsusmaalt... (allikas: http://myfrenchcountryhome.blogspot.com/)

1 comment:

  1. Väga ilusad mõtted ja unistused! Loodan, et need saavad teoks.

    ReplyDelete