07 October 2013

Killud Eesti portselani ajaloost


Glasuurialune koobaltmaal
Ilusad ja klassikalised nõud, mida esmapilgul  sooviks liigitada Taani Royal Kopenhaageni või Villeroy & Bochi varasema toodangu alla, on hoopis Eestis algusest lõpuni valmistatud.  Valdavalt ollakse kuulnud Langebrauni portselanitööstusest, kus Euroopast tarnitud valget portselani dekoreeriti, kuid oluliselt varem, 18nda sajandi lõpul, mil portselan Euroopas aina populaarsemaks sai, ehitati Põltsamaale portselanitööstus, kus tolleaegse moe järgi toodangut valmistati.


Liivimaa aadlik ja Põltsamaa lossi omanik Woldemar Johann von Lawn rajas 1782. aastal lossi portselanimanufaktuuri, mis töötas kaheksateist aastat. Kõige tuntumaks said sinise glasuurialuse koobaltmaaliga nõud, kuid maaliti ka värvilisi ja glasuurpõletuses olnud esemeid. Leitud kildude põhjal koosnes toodete valik alates serviisi elementidest nipsasjakesteni välja. Manufaktuuris valminud esemed ja lauanõud leidsid lähiümbruskonnas laialdast kasutamist. 
Põhjamärgid

Eriti levinud oli Põltsamaa portselan Viljandis. Kahjuks ei tasunud vabrik majanduslikult ära ja hääbus. Siiski oli toodangu tehniline ja kunstiline kvaliteet väga hea. Vabrikus töötasid nimekad oma ala meistrid Saksamaalt ja tooraine tuli välismaalt. Samuti töötasid manufaktuuris kohalikku päritolu sellid, teadaolevalt neli pärisorjast noormeest. Väheseid säilinud näiteid Põltsamaa portselanist võib näha Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi keraamika- ja portselanikogus, Jüri Kuuskemaa erakogus ning Põltsamaa muuseumis. Teadupärast ei ole säilinud ühtegi tervet eset, välja arvatud üks sini-valge kohvitass, mis aga praagi alla liigitub.

Kaevamiste käigus leitud värvilised killud
Allikad:
  • Pärtma Siim, TÜ bakalaureuse töö Põltsamaa portselan (2013)
  • Lemill, Kõvaportselani otsingud Euroopas
  • Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum