13 May 2014

Lihtsaim viis nõude dekoreerimiseks

Tänapäeval võib igaühest saada serviisimeister. Ja see ei ole liialdus! Ja selleks ei pea olema isegi maalimise oskust! Kui soovid, saad teha Meisseni lillekestega komplekti, kui tahad võid disainida kassipiltidega serviisi, kujundada puuviljapiltidega vaagnaid jne. Vaja läheb spetsiaalseid 'kleepse', kääre, vett, valget portselani ja põletusahju. Põhimõtteliselt valmivad kõik poeriiulitel olevad serviisid nii, erinevused on vaid tehnikates, materjalides ja põletustemperatuurides. Nimetagem seda siis abstrükkiks, trükipildi, dekaali või siirdekleebise tehnikaks. Ka suur osa esimese Eesti Vabariigi ajal tegutsenud Langebrauni portselanitööstuse nõudest dekoreeriti trükipiltidega.
Trükipildid internetist ostetuna

Neile, kes portselanmaali või keraamikaga on kokku puutunud, on teema muidugi tuttav. Tihti kombineeritakse siirdepilte ka käsimaaliga või põletatakse pildid käsitööna valminud vormidele. Eestis müüdavate dekaalide valik on niru, kuid internetišoppajale on võimalused piiritud. Põhimõtteliselt ei ole võtted keerulised, kuid eks sealgi ole omad nipid ja tehnikad. Korralikult tehes ja häid materjale kasutades on tulemus kvaliteetne ja vastupidav (sh nõudepesumasinale).

Enda kujundusega dekaalide tellimine on juba keerulisem. Ise olen seda võimalust paar korda katsetanud, kuid väikestest kogustes läheb hind väga kalliks, sest kõik tuleb mujalt tellida. Allpool ka pilt ühest lahendusest, kus käsitsi maalitud ahvenast sai siiditrükis siirdepilt. Näib mis tulevik toob, kuid tahaks ühte igapäevast serviisi, kruuside seeriat jne. Unistada ju võib...

Kui huvilisi leidub, mõtlesin sügisel ka teemakohaseid töötubasid korraldada.

Klassikaline trükipilt
Suur kattematerjal, nt glasuurplaatide, ehete jms katmiseks
Lõputu valik lillelahendusi. Kulla-ääris on samal põhimõttel.
Muhu Portselani originaaldekaal käsimaali põhjal. Ülemine foto käsimaal, alumine siiditrükis siirdekleebis.

Vt ka:
Eva Lotta Kunstiäri kleeppiltide valikut
Surfa E-bay-s