15 February 2015

It's not all about technology!

Veebruaris tähistatakse meie armsa vabariigi sünnipäeva. Ikkagi kuidagi pidulikum kuu kui teised. Toimuvad vastuvõtud, meenete jagamised, konkursid ja näeb tavapärasest rohkem rahvuslikku sini-must-valget. Ja kuigi Muhu Portselani tooted on oma olemuselt juba eestipärased, sai vinti pisut üle keeratud ja üks ports kruuse sai tavapärasest erineva värvilahendusega tehtud. Ehk siis midagi tõelistele Eesti patriootidele.

Mis aga patriotismi puutub, siis eelolevate valimiste eel olen mina senisest tunduvalt enam mõelnud Eestimaa tulevikule. Ma ei teagi, kas see tuleb vanusest või ettevõtjaks olemise staatusest. Kes vähegi tunneb huvi, on viimasel ajal märganud erinevates meediakanalites väikeettevõtluse võimalikkuse ja arendamise alaseid kirjutisi ja arutelusid. Ja seda rohkem just maapiirkondade lõikes. Ja mida rohkem ennast teemaga kurssi viia, seda lootusetum tulevik tundub. Seda ennekõike loomesektori vaatenurgast lähtuvalt, sest sealt ei ole oodata ei kõrget tööhõivet, arvestatavat tootlikkust ega suuri ekspordinumbreid. Riik propageerib noori olema ettevõtlikud, alustama inimesi ettevõtlusega ja kui asjaks läheb, mainiakse vaikselt, et teie ettevõtmine on madala tootlusega ega ole meie jaoks perspektiivikas (nt toetuste saamisel). Kui aga ettevõtmises on sõna 'tehnoloogia' või 'start up', oled juba iseenesest tegija mees. Käsitööga võite tegeleda hobi korras.

Peale presidendi teenetemärkide saajate avalikustamist kommenteeris Janek Mäggi, et president oleks võinud ettevõtjatele rohkem tähelepanu pöörata. Ta lisas, et tänapäeval ei taha keegi enam ettevõtjaks saada, kõik ihkavad kultuuritöötaja või riigiametniku karjäärist. Jumala tõsi! Kui mul ikka väga must päev ja masendus, siis olen ka ise avastanud ennast töökuulutuste portaalis samadest rubriikidest. Tunduks nii lihtne ja kindel tee:-)

Suurema osa sini-must-valgest erikollektsioonist saatsin poliitikutele ja maailmakodanikest eestlastele kingituseks. Ikka selleks, et traditsioonilistele ja väikestele käsitööettevõtetele pisut tähelepanu tõmmata ja kutsuda poliitikuid loome- ja väikeettevõtlusele soodsamaid ning paindlikumaid võimalusi looma. Veel pole hilja, sest õnneks on meil piisavalt entusiastlikke ja äärmiselt andekaid inimesi, kes ettevõtlust arendada sooviks.

Kõike paremat läheneva Eesti Vabariigi 97. aastapäeva puhul!Loe lisaks:
Väikeettevõtja: poliitikud ei saa aru, et nad tapavad Eestis väikeettevõtluse (13.02.2015, SL Õhtuleht)
Leisi Lapikoja perenaine maksukoormusest (5.02.2015, SL Ohtuleht)
Käsitööettevõtja - olla või mitte?
ENSV - ettevõtlus on jälle karistatav (12.12.2014, ärileht.ee)