29 March 2015

Portselani taaskasutus - vaagnate uus elu

Portselani kaunistamiseks on ka muid viise peale maalimise. Suurem osa nõudest on dekoreeritud trükipiltidega, on nii glasuurialuseid lahendusi kui ka glasuuri peale põletatavaid kleebiseid. Ehk spetsiaalselt keraamikale ja portselanile mõeldud kleebised on vastupidavad ja sobivad igapäevasesse kasutusse (erinevalt näiteks decoupage tehnikast).

Sattusin eelmisel nädalal ühte komisjoni ja nagu ikka, vaatan esimesena üle nõudele mõeldud riiulid.   Silma jäid varasest nõukaajast pärit tugevast portselanist vaagnad. Lihtsad, rustikaalsed ja hinnalt alla euro. Ühesõnaga täpselt minu maitse. Kuigi valge portselan on vahva, otsisin seekord oma varudest mõned vintage välimusega trükipildid ja sulatasin need peale (sarnaselt vesikleepsudele). Vanade nõude põletamine on pisut riskantne, tuleb olla hoolikas, et nõul ei oleks mikromõrasid ja ese kannataks 800-kraadist temperatuuri (erinevalt näiteks fajansist). Aga nii nad ahju läksid ja kenasti sealt ka välja tulid. Lihtne isetegemise projekt ja maakodu taas paari toreda lauanõu võrra rikkam!

Kui nüüd kellelgi tekkis huvi kleebiste vastu, siis parim ostukoht on internet (nt e-bay). Teid aitavad inglise keelsed otsingusõnad ceramic decals ja ceramic transfers, soome keeles  posliinin siirtokuvat.  

Vaata ka: