26 March 2015

Portselanimaal kui hobi

Eestis on portselanimaal tasapisi populaarsust kogumas, kuid kaugelti pole meil tegu nii laialt levinud hobiga kui seda on Soomes või USA-s. Tihti on töötubades jutuks tulnud, mida oleks vaja, et portselanmaaliga hobi korras tegeleda, kus seda õppida ja kust osta töövahendeid. Spetsiaalseid huviringe on vähe ja eestikeelsetest juhenditest-õpikutest ei maksa rääkidagi. Tegemist on küllaltki tehnilise alaga, mida 'õpitakse' aastaid. Seetõttu soovitan vähemalt algteadmised ja võtted omandada kogemustega maalija kõrval. Iseõppijatele on suureks abiks internet, mis on täis erinevaid õppevideosid ja juhendeid.

Kas tegemist on kalli või odava hobiga, sõltub sellest, millega portselanmaali võrrelda, kui aktiivselt sellega tegeleda ja mis tehnikaid, materjale kasutate. Portselanimaal annab võimaluse just endale sobiv tehnika leida - kellele meeldib sulg, kellele pintsel, kellele on meelepärane graafiline, kellele maaliline stiil, kes maalib ehteid, kes vaase, kes tarbeportselani. Põnevate tehnikate küllus ja vaheldusrikkus ei lase sel hobil iial igavaks muutuda. Hoiatan ette, et annate näpu ja võtab käe ning tagantjärgi hinge ka.

Alljärgnevalt väike kokkuvõte vajaminevatest materjalidest ja töövahenditest.
Värvid

Kui teil on tahtmine portselanmaaliga tegeleda, siis soovitan kohe kasutusse võtta õiged värvid. Isekuivavad ja praeahjus küpsetatavad portselanvärvid pole just parim investeering (või kui siis lastele katsetamiseks). Seda nii püsivuse kui ka värvitoonide seisukohalt.

Suures pildis võib portselanivärvid jagada kahte suurde rühma – pulbervärvid ja vedelal kujul lüstrid. Kolmanda, kõige väiksema grupi moodustavad efektvärvid ja pinna kaunistamise ained. Värvitoonide valik on väga suur. Väikese pulbervärvi purgi hinnad kõiguvad 3-6 euro vahel. Kallimad toonid on lillad, roosad, osad sinised, kuna tegu on kulla baasil valmistatud värvidega. Läikekulla hind jääb 50-60 euro kanti. Algajale piisaks 10 põhivärvist ja oluline on omandada teadmine, milliseid värve võib segada ja milliseid mitte.
Meediumid

Isiklikult segan värve vees lahustuvate õlidega, kuid teise variandina on võimalik kasutada vees lahustumatuid õlisid, nt tärpentiinõli, lavendliõli, suleõli jne. Viimane eeldab ka seda, et pintsleid tuleb puhastada lahustiga (atsetooni, tärpentiini vms). Nagu ikka, mõlema lähenemise puhul on oma plussid ja miinused. Portselanimaaliõlisid on väga erinevaid, erinevate tehnikate puhul sobivad erinevad segud (tausta tupsutamiseks, sulega maalimiseks, rooside maalimiseks jne, jne). Samuti on õlisid saadaval väikestes ja suurtes pudelites, alustuseks sobivad meediumid 100, 101 ja valmissegu Degussa. Värvi segamine on tunnetuslik, erinevate tehnikate puhul tuleb erinevad segud valmis teha. Õlide hinnad jäävad 3-15 euroni, sõltuvalt sordist ja pudeli suurusest.


Pintslid

Pintslite maailm on suur ja lai. Müüakse ka professionaalseid portselanipintsleid, kuid nende hind on tavapäraselt mitu korda kõrgem kui universaalsetel vene oravakarva pintslitel, mida samuti kasutatakse. Ehk palju sõltub sellest, millist tehnikat rohkem viljelete ja milline käepäraseks osutub. Kindlasti võiks valikus olla peeneid, lapikuid, ümaraid, suurema ja väiksema numbriga pintsleid. On õie- ja lehepintslid, kontuurpintslid, kattepintslid jne, jne. Kuna pintslitöö on portselani maalimise üks tähtsamaid alustalasid, ei tasu pintsleid üle jala osta. Pigem laske professionaalil stardikomplekt valmis panna. Kui kasutate nii pulbervärve kui ka lüstreid, tuleks pintsleid eraldi hoida. Nagu mainitud, pintsleid on seinast seina ja hinnad jäävad vahemikku 1-10 eurot pintsel.


Põletusahi

Ülalpool oli juttu klassikalistest portselanivärvidest, mistõttu läheb maalingu kinnitamiseks vaja ca 800-kraadist põletust. Kodustes tingimustes kasutatavate põletusahjude hinnad jäävad vahemikku 1500-2500 eurot. Järelturult võib leida ka soodsamaid kasutatud ahjusid, kuid sellisel juhul tuleks uurida varasemat ahju kasutust ja teha endale selgeks ahju tegelik tehniline olukord. Ahju hinnad sõltuvad suurusest ja firmast. Kui kohe ahju osta ei taha, leidub kindlasti mõni tore ateljee, kus põletusteenust pakutakse. On tehnikaid, mis eeldavad mitmekordset (isegi 10 või enam) põletust, sellega peab portselani maali puhul arvestama. Kui aga plaanite isikliku ahju osta, tasuks meelde tuletada, et keraamika ahju ei soovitata paigutada eluruumidesse. Nimelt tuleb põletuse ajal ahjust mürgiseid aure, mistõttu pole see just kõige meeldivam ega tervislikum. Seega, garaaži või keldri olemasolu võiks olla ahju hankimisel eelduseks. Portselani ja savi ei tasuks tolmu pärast vaheldumisi põletada.
Lühidalt loetelu vajalikest vahenditest portselnmaaliga alustajale
  • värvid
  • meediumid ehk õlid millega värve segada
  • erineva suuruse ja kujuga pintslid
  • spaatel värvi segamiseks
  • värvisegamise alused (nt siledapinnaline glasuurplaat)
  • stufrid – nn svammid ühtlase värvipinna saavutamiseks
  • sulg (nt kontuuride tegemiseks)
  • mehaaniline ratas – triipude tõmbamiseks
  • valge portselan (mitte fajanss, luminarc vms), millel maalida
  • keraamika põletusahi


Töövahendite müüjaid:
Põletusahjude müüjad: