04 November 2015

Kaunistasin Eesti Portselani

Tõenäoliselt ei ole Eestis väga palju inimesi, kes oleksid kuulnud firmast "Eesti Portselan". Esimest korda käisin neil külas umbes aasta tagasi. Kuna mul ei olnud mingit ettekujutust, mis firmaga on tegu, läksin neile Pajustisse (Rakvere taga Virumaal) külla ilma igasuguste ootusteta. Ooo, ma olin ikka jalust rabatud. Nagu laps kommipoes. Suur tehas keset väikest küla, rekkad tõid materjali, kaubakoormad läksid. Vägevad tootmisliinid (osad otse Arabia tehasest), suured põletusahjud, palju töökaid meistreid toimetamas…. Ja muidugi nende toodang!!! Kuna mul oli kodutöö tegemata, sain alles kohapeal aimu, millega nad peamiselt tegelevad - ahjunõud, vormid ja nö vitroportselanist lauanõud. Nende keraamilised lauanõud on sooja tooniga valged, väga tugevad ja pisut raskemad kui Poola/Saksa tavaline lauaportselan.

Nende logo Eesti turul
Aga miks me siis nendest midagi kuulnud ei ole? Sel lihtsal põhjusel, et valdav osa toodangust läheb ekspordiks. Firma omanikud on soomlased ning hetkel on nende ainus veebiväljund (Kultakeraamiikka) samuti võõrkeelne. Nii on ka toodete disain valminud põhjanaabrite maitsemeeli arvestades nende enda kunstnike poolt. Küll aga on eestlaste ja soomlaste maitsed väga erinevad (suur erand on Iittala). Näiteks - kui  soomalne ostab väikseid ja kandilise sangaga kruuse, siis eestlane lepib ainult suure vormiga ja mida ümarama kujuga seda parem. Ka mustrieelistused on meil paljuski erinevad.

Tehasepood Pajustis
Siiski, midagi pakutakse ka Eesti turule. Natuke kaupa on Selverites ja pisut suurem valik on Prisma riiulitel. Väidetavalt soovivad nad tulevikus Eesti turule rohkem tähelepanu pöörata. Oma toode on ikka oma toode, ja kui mustrid ja vormid meie geenidega kokku sobivad, võiks nende nõudest küll eestlaste lemmikud saada. Sörtsuke ka head turundust ja mainekujundust.  Toode (ennekõike ahjunõud ja vormid) on valmis ja väärt soovitamist - näiteks ahjulõhet teen juba aasta nende kalakujulises vormis - prakiline ja kergesti hooldatav ahjunõu, samuti sobib ideaalselt serveerimiseks!

Valik Eesti Portselani tooteid Selveris
Nende kreemijas ja pisut rustikaalne keraamika hakkab mulle iga päevaga aina rohkem meeldima. Ja hirmsasti tahaks koostööd teha, kuid loomulikult on minu partiid nii väikesed, et peaaegu võimatu on oma soovide, koguste või kujundustega jutule minna. Aga kuna tahtmine oli suur, võtsin prooviks mõned kastid olemasolevast valikust ja enne jõule saan veel põnevaid katsetusi teha. Ehk järgmised kolm lahendust on kujundatud Muhu Portselani poolt Eesti Portselani valgele vormile:

Komplekt inspireeritud sinitihastest ja legendaarsest Riia portselanitehase valikus olnud lehise/männioksa motiivist

Klassikaline pühademotiiv

Muhu lammaste auks, keda iga aastaga tuleb aina juurde!

Kes aga Virumaal või läbisõidul, külastage Eesti Portselani tehasepoodi, mis tööpäeviti on kella 16ni avatud ja kus parimate hindadega kaupu pakutakse.

Tagasihoidlik tehasepood Pajustis peidab palju praktilist ja kaunist, jääb vaid õigel ajal minna ja sisse astuda...


Loe ja vaata ka
Pajusti keraamikatehas võtab suuna Eesti ostjatele (Virumaa teataja 24.09.14)
https://www.kultakeramiikka.com/index.php/fi/