03 February 2016

Käsitööettevõtjaks läbi kogemuste

Lugedes 14.jaanuari Äripäeva artiklit "Tuhanded elatavad end käsitööga", tekkis mul nii palju mõtteid, et kuidagi ei suutnud neid kommentaaridesse ära mahutada. Ja kuna ammu pole olnud aega ega motivatsiooni midagi sisulist blogisse kirjutada, sai tänase päeva lõpetuseks see sissekanne siiski tehtud.

Artiklist jäi mulje, et kui juba arvutit oskad, oled töökas ja tubli, siis käsitööettevõtjaks olemine on puhas ettevõtmise asi. Ega ikka ei ole küll. See on äärmiselt ebastabiilne sektor, kus tuleb arvestada halbade ja heade päevadega, kus õpitakse läbi kogemuste ning lootus rikkaks saada on pea olematu;-) Tore on kuulda, et nii palju on üritajaid, kuid palju neist ka viie aasta pärast õnnelikud ja endaga kenasti toimetulevad ettevõtjad on? Loomulikult mängivad siin oma rolli ka objektiivsed asjaolud nagu ettevõtluskultuuri puudumine, madal elatustase ja ostujõud, olematu regionaalpoliitika ja maapiirkondades valitsev suur tööpuudus ning paindumatu maksusüsteem. Aga ettevõtlikud väärivad võimalusi ja tunnustust ning vahel on see ainus valik midagi oma elus muuta ning elatist teenida.

Lähtuvalt enda kogemustest, toon välja mõningad teemad, mis tuleks algajal ettevõtjal korralikult läbi mõleda. Iga ettevõte ja ettevõtja on erinevad, kuid neid valupunkte märkab kõige rohkem.

Loe tervet artiklit...


Kõik müügiks
Üks esimesi asju, millest käsitööettevõtja peab aru saama on see, et sa ei müü mitte ainult toodet, vaid kogu komplekti. Ei tohi olla kinni füüsilises tootes - müüa tuleb lugu, müüa tuleb oma teadmisi, müüa tuleb emotsiooni, müüa tuleb valitud elustiili,  müüa tuleb ennast koos saba ja karvadega. Kas oled selleks valmis?

Tootmise võimekus ja kuldkalad
Paljud alustavad oma ettevõtmist äriplaani tegemisega ning tihti on selles kajastatud numbrid 'laest võetud'. Kuid see ongi normaalne, sest kui kogemust ei ole, siis tuleb alustada lähtuvalt oletustest ja keskmistest prognoosidest. Kuna kõige kallim on müüa üksikut toodet üksikule kliendile, siis soovitaks erilist tähelepanu pöörata 'tootmise' võimekusele. Kas ja kuidas suudad tagada 100 sokipaari kudumist 1 nädalaga? Sellised tellimused on käsitöölistele kulla hinnaga ning oleks hea, kui plaan nende täitmiseks oleks varnast võtta. Kliendil on alati kiire, tavaliselt oleks tooteid eilseks vaja olnud. Tee endale selgeks, kuidas olla paindlik ja mida saad pakkuda suuremates mahtudes (nt osaliselt valmistooted). Mis koguses materjalid on kohe olemas või milliste tähtaegadega pead arvestama? Kas allhange on mõeldav? Kuidas ja mida pakkuda maksejõulistele ettevõtetele ja firmadele, kuidas jõuda nendeni?

Minu trump
Ettevõtet alustades mõtle läbi, mis sul juba olemas on ja kaardista olukord. On see enda ruum, materjalid, kliendibaas või erialane oskus ja kogemused? Ainult tahtmisest ja entusiasmist on vähe, nullist õppimine ja alustamine on liiga kulukas ja aeganõudev.

Abilised ja koostöö
Äripäeva artiklis oli juttu ka sellest, et kõigiga on ise raske hakkama saada ja vajadusel tuleb abilisi palgata. Praktikas pole ühe-kahemehe käsitööfirmadel kunagi nii palju raha, et kedagi juurde palgata või välja õpetada. Enamik käsitööettevõtjad on oma kogemused omandanud aastatega ning väljaõpe on äärmiselt pikk ja kulukas protsess.  Käsitöölisele on oluline kvaliteet ja eripära (käekiri), mis teeb teise inimese kaasamise otsesesse teostusprotsessi keeriliseks. Pigem tuleks tähelepanu suunata koostööle, leida ühiseid tugipunkte, millega üksteist toetada (nt laatadel kooskäimine, toodete esitlused, töötoad, ruumide jagamine jne, jne). Ehk loo endale sõltumatu ja motiveeritud tugigrupp, sest koos on lihtsam ja toredam.

Numbrid selgeks
Tee endale puust ja punasega selgeks, mida tähendavad reaalselt maksud ja kasuta erinevaid tabeleid toote hinna õiglaseks määramiseks. Kas suudad õiglase hinna eest piisavalt müüa? Tihti tuleb tõdeda, et lihtsam ja mõttekam on teha käsitööd hobi korras kui sellest elatuda.

Naudi turundamist
Turundus on äärmiselt põnev, kuid täiesti eraldiseisev teema, millel siinkohal pikalt ei peatu. Oluline on see, et mida rohkemates kanalites sa esindatud oled, seda efektiivsemalt suudad ennast turundada ja seda leitavam sa oled. Up-to-date koduleht/blogi, e-poed, Facebook, Instagram, Pinterest tuleks kõik mängu võtta, et tuntust ja kliente koguda. Kui võimalik, püüa pildile saada ka meediaväljaannetes, sest nende taga on suur lugejaskond. Kui võimalust, pane välja auhindasid, kirjuta artiklieid, saada uudisnupukesi, osale oma valdkonna üritustel, jaga materjale ja tee tutvust ajakirjanikega;-) Turundamine on igapäevane tööülesanne, sellele tuleb aega leida.

Eristu või sure, arene või sure
Ole esimene, eristu või tee midagi sellist, mida teised ei oska! Olgem ausad, mida keerulisem on toode, seda raskem on seda kopeerida ja massiliselt toota. Õpi ja arene koos oma ettevõtte ja tootega, ole avatud ja innovatiivne. Tuleb ette aegu, mil siht kipub silme eest ära kaduma, kuid siis tuleb aeg maha võtta, ennast koguda ja peatselt leiad endas selle jõu, et uue hooga edasi rühkida.

Loo ja toetu kliendibaasile
Sinu kliendid ja fännid on sinu tagala.  Mida rohkem kliente, sõpru ja huvilisi, seda kindlamalt sa võid ennast tunda. Testi nende peal tooteid, küsi arvamust, kaasa loomeprotsessi ning hoia neid toimuvaga kursis. Väärtusta ja tunnusta oma (potentsiaalseid)kliente. Samas ei tohi kliente ebaolulise ja tühise infoga üle külvata, püüa olla originaalne ja ehe. Nagu Teeme Teistmoodi Käsitöösalongi perenaine Jaanika Aasrand artiklis nentis, võiks Eesti käsitöösektoris tegelejatel Facebookis olla jälgijate number 5000 juures, et sotsiaalne turundus toimima saada ning sellesse panustamine ära tasuks (loe: tagasi teeniks).

Kannatlikkus on voorus
Väidetavalt kulub väikese ettevõtte sissetöötamiseks aega kaks kuni kolm aastat. See on üks äärmiselt ebastabiilne ja stressirikas õppimise aeg, eriti kui sinu sissetulek sõltub ettevõtte (eba-)edust. Esimene aasta läheb selleks, et üldse aru saada, mida käsitööettevõtjaks olemine tähendab. Järgmistel aastatel hakkad juba mõtlema, kuidas ja kas ellu jääda.  Kolmandaks aastaks peaks olema selgunud, kas ettevõttel on potentsiaali, milline on klientide tagasiside, kas toode on turul konkurentsivõimeline, millised on peamised müügikanalid ning kuidas Sa ise oma projekti juhtimisega toime tuled. Ka ebaõnnestumine on normaalne, sest paljud asjaolud selguvad alles ettevõtmise käigus. Ja isegi kui esimene kord ei õnnestu, oled peale üritamist oluliselt targem, kogenum ja julgem. Mis kõige tähtsam, ei jää hinge kahetsust, et ei proovinud kui võimalus oli.

Edu!

Pere toetus ja nauditav elustiil  - väikeste abilistega Muhu käsitööliste laadal
Loe ka: 
Käsitööettevõtja - olla või mitte?

No comments:

Post a Comment