22 February 2016

Nõude kogumise pisik on nakkav ja 'haigus' ravimatu

Tõenäoliselt oleme kõik midagi lapsepõlves kogunud. Kes kommipabereid, kes marke, kes kleepse, kes postkaarte. Täiskasvanud naistel pole kunagi liiga palju kauneid ehteid, kingi või lauanõusid. Ise vabandan end sellega, et nõusid saab vajadusel kasutada, vahel lähevad katki ja kenasid nõusid pole kunagi ülearu palju.

Ikka ja jälle kuulen, et keegi kogub midagi ja fännab vanu nõusid. Suure tõenäosusega mängivad olulist rolli taaskasutuse võidukõik, inspiratsioonist tulvil pildipangad, kodukokkade võidukäik ja toidufotograafide hea töö. Kedagi ei jäta külmaks Jamie Oliveri apetiitsed pildid, kus toit on serveeritud alumiiniumkausist või täketega savivormist. Tegemist ei ole ju kättesaamatu luksusega.

Kui aga nõud meeldivad, tahaks nagu hasardist osa saada, kuid ei tea, kust ja millega alustada. Esiteks tuleks mõelda, kas on midagi, mis endale väga meeldib või mis juba kodus olemas. Kas tahan nõusi kasutada, kollektsioneerida puhvetis või kapis või pean piirduma minimaalse pinnaga? Millised on eelarvelised võimalused, sest komisjonist võid osta asju 10 sendiga ja oksjonitel küündivad portselanesemete hinnad sadade eurodeni.

Omast kogemustest võin öelda, et maitsemeeled nõude osas kipuvad aja jooksul muutuma, kuid kusagilt tuleb ju alustada. Mõned märksõnad, mis algajale kogujale inspiratsiooniks võivad olla:
  • nõukogudeaja klassika  - mummuline teema 
  • mõne tuntud kaubamärgi toodang, nt Villeroy & Bochi varasemad nõud, Riia portselanitehase nõud
  • kindla tootegrupi nõud - kalavaagnad, supitirinad, piimakannud, setu kausid, lastenõud
  • Eestis dekoreeritud nõud, nt Langebrauni toodang, ARSi tooted
  • Eesti vanem tarbekeraamika
  • kindlad värvitoonid, nt sinivalged nõud
  • vanem dekoreerimata portselan ja keraamika
  • nõud kindlast materjalist, nt kristallesemed, lauahõbe, puidust köögitarvikud jne
Eks igal tooteartiklil ole oma peamised müügikohad. Näiteks Langebrauni saate oksjoniportaalidest ja laatadelt, keraamikat ja klaasi võite leida ka uuskausutuspoodidest ja komisjonidest. Vilumus ja arusaam tekkivad läbi kogemuste, nii et tasakaalukas alustamine on igati mõistlik lähenemine:-)

Komisjonipoe munapeeker, hind 10senti
Vana lauahõbe, määrdenoad
Klassikaline Bohemia tirin
Langebraun
Roheline klaas
Villeroy & Boch Dresdeni sarja vaagen

Plekknõudest portselanini. Oluline on kasutusvõimalus.
No comments:

Post a Comment